Cevdetiye Kasabası

Cevdetiye’nin Osmaniye’ye uzaklığı: 8 km

Nüfusu(Ekim 2000 nüfus sayımına göre): 3652

Coğrafi durumu:Cevdetiye Kasabası,Osmaniye’ye 8 km uzaklıkta ve kuzeybatısında yer alır.Kuzeyde uzanan Ceyhan Nehri sınır teşkil eder.Bu nehir üzerinde bir regülatör bulunur.Bu regülatörle Ceyhan ve Kadirli Ovaları sulanır.Cevdetiye Kasabası batıda Yeniköy Köyü’ne güneyde Ger Tepelerine uzanır.Bu arada kalan bölge geniş düz ve verimli topraklara sahiptir.

Kasaba iki tepecik üzerine yerleşmiştir.Kasaba evleri  genellikle ahşap,taş,kerpiçle örülmüş evlere rastlanır.Ancak son yıllarda kasabada betonarme evler çoğunluktadır.

Kasaba dört mahalleden meydana gelmektedir. Bu mahalleler:

 

  1. YEŞİLTEPE MAHALLESİ 
  2. CUMHURİYET MAHALLESİ 
  3. KOCATEPE MAHALLESİ 
  4. KARATAŞ MAHALLESİ 

KÜLTÜREL DURUMU:

Osmaniye iline yakın olması ve Kadirli-Osmaniye-Kozan yollarının bu kasabadan geçmesi nedeniyle kasaba hızla gelişmektedir.Cevdetiye’de okur-yazarlık oranı yüksektir.Kasabada bir ilköğretim okulu, iki lise , Fıstıkçılar Sitesi Çukobirlik, Tarım Kredi Kooperatifi  ve Sağlık Ocağı bulunmaktadır.

 

EKONOMİK DURUMU:

Kasaba halkı çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşmaktadır.Balıkçılık ve ticaretle uğraşanlar da vardır.Pamuk,buğday,arpa,mısır,nohut,soya fasulyesi,susam,yer fıstığı,üzüm,zeytin çeşitleri yetiştirilmektedir.

Ticari faaliyetler gelişmiştir. Bu faaliyetler un fabrikası,et sucuk fabrikası,değirmen,benzin istasyonu,demir çimento bayii bulunmaktadır. Kasabada büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Sulama kanalı sayesinde kasaba arazisinin %90’ı sulanmaktadır.Sulama birliği kasabaya gelir getiren bir kuruluştur.

 

ULAŞIM: Kasaba Kadirli-Osmaniye yolu üzerinde bulunup yolu asfalttır.Yolları E-5 karayoluna bağlıdır.Osmaniye-Cevdetiye arasındaki ulaşım kasabada kurulu olan SS 11 nolu Cevdetiye Taşıma Kooparatifi tarafından sağlanmaktadır.

 

BELDEDE AŞAĞIDA YER ALAN BİNA VE YERLER MEVCUTTUR:

1-Mezarlık: Osmaniye yolu üzerinde olup bakımlıdır.

2-Sağlık Ocağı: Karataş Mahallesi’nde sanayiden sonraki yolla ulaşılır.

3-Tarım Kredi Kooparatifi: İtfaiye binasının karşısında bulunur.

4-İtfaiye: Lisenin yanındadır.

5-Belediye: Kasaba merkezinde yol üzerindedir.

6-Sanayi: Kadirli-Osmaniye yolu üzerinde itfaiyenin karşısındadır.

7-Lise: Ana yol üzerinde itfaiyenin yanında yer alır.

8-İlköğretim Okulu: Sol sahil Ceyhan sulama kanalının sağ tarafında yer alır.